Kilpnäärme operatsioon

Narkoos

Üldnarkoos

Operatsiooni kestvus

1-2 tundi

Tutvu operatsioonieelsete juhistega

Vaata siit

Tutvu hinnakirjaga

Vaata siit

Tutvu operatsioonijärgsete juhistega

Vaata siit

Kilpnäärme eemaldamine ehk türeoidektoomia on kirurgiline protseduur, mille käigus eemaldatakse kogu kilpnääre või osa sellest. Operatsioon võib olla vajalik erinevate kilpnäärmehaiguste ravi ja diagnostika eesmärgil nagu kilpnäärme ületalitlus, struumad, ebaselge olemusega kilpnäärme sõlmed (et selgitada nende hea- või pahaloomulisus), kilpnäärme põletikulised haigused ja vähkkasvajad.

Kilpnäärme operatsioonile suunab patsiendi alati endokrinoloog. Suunamise olemasolul saab patsient ise valida raviasutuse ja kirurgi, kes operatsiooni läbi viib. Hilisem jälgimine ja asendusravi toimub endokrinoloogi juures.

See, kas kilpnääre eemaldatakse osaliselt või täielikult, sõltub konkreetsest haigusseisundist ja mõnikord ka patsiendi eelistustest. Kilpnäärme täielikul eemaldamisel on alati vajalik elukestev kilpnäärmehormooni asendusravi. 

Operatsioon Amsel Clinicus

Viiakse läbi üldnarkoosis ja see hõlmab väikest sisselõiget kaela eespinnal rangluude kohal. Kirurg eemaldab kilpnäärme osaliselt või täielikult. Vajadusel eemaldab ka lümfisõlmi või teisi lähedalasuvaid kudesid. Operatsioonihaav suletakse alati isesulava nahasisese õmblusega. Kõik eemaldatud koed saadetakse täpsustavale koeuuringule. 

Taastumine

Enamik patsientidest saab koju minna samal või järgmisel päeval. Taastumine ja haava paranemine on üldjuhul kiire, seega patsiendid naasevad töö või treeningute juurde 1–3 nädalat pärast operatsiooni. Taastumisperioodil võib esineda hääle kähedust, kaela turset või ebamugavustunnet neelamisel, kuid need sümptomid taanduvad tavaliselt 4–6 nädala jooksul.

Korduma kippuvad küsimused

Jah, suure ülevaateuuringu põhjal oli patsientide keskmine kaalutõus kaks aastat pärast kilpnäärme eemaldamist 2 kg. Suurem tõus (5 kg) oli neil, kelle kilpnääre eemaldati ületalitluse ehk türeotoksikoosi tõttu, ja väiksem (1,3 kg) neil, kelle kilpnääre eemaldati muudel põhjustel. 

Kui eemaldatakse kogu kilpnääre, siis on alati vajalik elukestev hormoonasendusravi koos hormoonitaseme jälgimise ja ravidooside korrigeerimisega. Kilpnäärme osalisel eemaldamisel on hormoonasendusravi vajalik 1020% patsientidest, seega oluliselt vähemal määral.

Spetsiifilisteks tüsistusteks võivad olla püsivad häälemuutused (2%) ja püsiv kõrvalkilpnäärmete puudulikkus (2%). Esimene on põhjustatud häälenärvi või kõri operatsiooniaegsest kahjustusest, teine kõrvalkilpnäärmete kahjustusest. Nimetatud tüsistuste risk on kõrgem kogu kilpnäärme eemaldamise korral.