Valmistumine operatsiooniks

Ettevalmistumine operatsiooniks on oluline osa teie ravist. Operatsioonieelsete juhiste järgimine võimaldab kiiremalt operatsioonist taastuda ja vähendab tüsistuste tekkeriski. Siin on toodud üldised juhised. Vajadusel annab kirurg teile täiendavaid soovitusi.

  1. Operatsioonile tulles ei tohiks esineda ägedaid viirushaiguseid, aktiivseid põletikke, ägedat allergilist reaktsiooni, palavikku vms. Kaasuvatest haigustest ja muust terviseinfost palume kirurgi informeerida operatsioonieelsel konsultatsioonil. Operatsiooniaega oodates lisandunud uutest tervisemuredest palume viivitamatult kliinikut informeerida.
  2. Turvalise üldnarkoosi üks eelduseid on tühi magu. Seetõttu ei tohi 6 tundi enne operatsiooni süüa tahket toitu ega juua läbipaistmatuid vedelikke (piim, mehu). Selgeid vedelikke nagu vesi, must kohv, tee või õunamahl võib juua kuni 2 tundi enne operatsiooni. 
  3. Kui konsulteerinud arst ei ole soovitanud teisiti, võtke Teile määratud ravimeid regulaarselt kuni operatsioonipäevani. Võite võtta oma ravimid hiljemalt 2 tundi enne operatsiooni väikese lonksu veega.
  4. Võtke oma ravimid haiglasse kaasa.
  5. Verevedeldajate (sh aspiriin) tarbimine tuleb lõpetada aegsasti enne operatsiooni (tavaliselt 2-5 päeva sõltuvalt ravimist), kuna nad tõstavad verejooksu riski. Suukaudsed preparaadid võidakse vajadusel asendada süstitavatega, seda otsustab Teie kirurg. Informeerige oma kirurgi kindlasti kõigist tarvitatavatest ravimitest!
  6. Suitsetamine halvendab haavade paranemist ning tõstab veritsuse riski. Soovitame suitsetamisest aegsasti enne operatsiooni loobuda. Ärge suitsetage operatsiooni päeval.
  7. Vereanalüüsid soovitame anda 1-2 nädalat enne operatsiooni, et oleks aega neid hinnata ja vajadusel planeerida lisauuringuid või ravi.
  8. Kui Teil on varasemate narkoosidega olnud ebameeldivaid kogemusi (nt tugev iiveldus ja oksendamine), siis öelge seda enne operatsiooni oma kirurgile ja anestesioloogile.
  9. Narkoosi järgselt ei ole 24 tunni jooksul mootorsõiduki juhtimine lubatud. Vajadusel paluge pereliiget või tuttavat end autoga koju sõidutada või kasutage ühistransporti.
  10. Viljakas eas naispatsientidel palume veenduda, et nad ei oleks operatsioonipäeval rasedad. Vajadusel soovitame enne haiglasse tulekut teha koduse rasedustesti.
  11. Üldnarkoosis operatsiooni eelselt palume eemaldada ehted: kõrvarõngad, sõrmused, erinevad needid. Soovitame ehted ja väärisesemed jätta koju. Kui ehet eemaldada ei saa siis operatsioon ära ei jää, kuid informeerige sellest kindlasti oma kirurgi. Samuti eemaldage ärakäivad hambaproteesid.
  12. Võtke kaasa isiklikud hügieenivahendid. Kojusõiduks soovitame kaasa võtta mugavad riided.
  13. Käige operatsioonipäeva hommikul duši all
  14. Operatsioonipäeval ärge  kasutage  jumestust, parfüümi ega kreeme.
  15. Lahtised juuksed kinnitada juuksekummiga.
  1. Eemaldage enne operatsioonituppa minekut  prillid ja  kontaktläätsed.
  2. Kui kasutate uneapnoe tõttu CPAP maski, siis võtke see haiglasse kaasa.