Pehmete kudede kasvajate eemaldamine

Narkoos

Üldnarkoos

Operatsiooni kestvus

15-45 minutit

Tutvu operatsioonieelsete juhistega

Vaata siit

Tutvu hinnakirjaga

Vaata siit

Tutvu operatsioonijärgsete juhistega

Vaata siit

Naha ja nahaaluste kudede healoomuliste kasvajate eemaldamine

Pehmete kudede healoomuliste kasvajate all peetakse enamasti silmas lipoome, ateroome, hemangioome ja neurofibroome, samuti sünnimärke ehk pigmentneevuseid.

Lipoomid ehk healoomulised rasvkasvajad asetsevad enamasti naha all, vahel ka sügavamal kudedes.

Ateroomideks nimetatakse rasunäärme tsüste. Need healoomulised moodustised paiknevad naha all ja on täidetud rasu ning keratiiniga. Tegemist ei ole kasvajatega, vaid umbunud nahanäärmetega, millest rasu ei pääse välja.

Hemangioom on healoomuline veresoonte kasvaja, mis võib paikneda erinevates kudedes. Naha sees ja peal on hemangioomid nähtavad punakaslillade ning tihti nahast kõrgemate moodustistena.

Neurofibroomid on healoomulised närviümbriskoest lähtuvad nahaalused kasvajad, mis on enamasti nahaga ühte värvi või lillakad nahaalused sõlmed.

Nahakasvajate hulka kuuluvad sünnimärgid ehk pigmentneevused ning dermatofibroomid.

Dermatofibroomid on sidekoest lähtunud healoomulised moodustised, mis võivad asetseda erinevate kehapiirkondade naha alumistes kihtides. Need võivad olla nahavärvi või lillakad ning tunduvad katsudes kõvade nahasiseste sõlmedena.

Kuidas pehmete kudede kasvajate eemaldamine välja näeb?

Tegemist on päevakirurgias tehtava operatsiooniga, mis tähendab, et patsient läheb koju kohe pärast selle läbiviimist. Kasutatakse kohalikku tuimestust, mis tagab operatsioonihaava valutustamise ka pärast operatsiooni. Haavad õmmeldakse alati nahasiseste kosmeetiliste õmblustega, et tagada optimaalne esteetiline tulemus. 

Kõik eemaldatud kasvajad saadetakse koeuuringule, mille vastusest teavitame alati patsienti. 

Töövõimetusleht ei ole tavaliselt vajalik ja autot võib juhtida kohe pärast operatsiooni.

Korduma kippuvad küsimused

Tavaliselt suudab kirurg väliste tunnuste põhjal healoomulised muutused halvaloomulisest eristada, kuid alati ei ole see võimalik. Seetõttu suunatakse kõik eemaldatud kasvajad koeuuringule. Pahaloomulise koevastuse korral anname patsiendile alati juhised, mida edasi teha. Mõne pahaloomulise moodustise puhul piisab esmasest eemaldamisest, teise puhul on vaja teha kordusoperatsioon või rakendada muud ravi.

Meie kirurgid püüavad operatsiooniarme alati minimeerida, tehes võimalikult väikese lõike ja sulgedes selle nii, et arm oleks väike ja kosmeetiline. Armi teket täielikult vältida ei saa.

Enamasti mitte, kuid esineb erandeid. Näiteks lipoom võib samasse kohta uuesti tekkida. Kui eemaldatud moodustise piirkonda tekib uus, soovitame pöörduda kirurgi või nahaarsti vastuvõtule.