Laparoskoopiline fundoplikatsioon

Narkoos

Üldnarkoos

Operatsiooni kestvus

1,5-2 tundi

Tutvu operatsioonieelsete juhistega

Vaata siit

Tutvu hinnakirjaga

Vaata siit

Laparoskoopiline fundoplikatsioon on operatsioon, mida kasutatakse gastroösofageaalse reflukshaiguse (GERD) raviks. GERD on seisund, kus happelise maosisu tagasivool söögitorru põhjustab kõrvetisi, hammaste kahjustusi või kroonilist köha. See võib olla põhjustatud nõrgestatud söögitoru sulgurlihasest, mis ei suuda takistada maosisu liikumist söögitorusse. Tihti esineb koos sulgurlihase nõrkusega söögitoru lahi ehk vahelihase song.

Kõrvetised on sage probleem, mille raviks kasutatakse tavaliselt maohapet pärssivaid ravimeid nagu omeprasool või pantoprasool. Kõigi patsientide sümptomid medikamentoossele ravile ei allu ning sellisel juhul on soovitatav kirurgiline ravi – laparoskoopiline fundoplikatsioon.

Operatsiooni eesmärgiks on taastada mao ja söögitoru vahelise klapi mehhanism, et takistada maosisu tagasivoolu söögitorusse. Operatsioon tehakse alati laparoskoopiliselt ja üldnarkoosis. Vajalikud instrumendid viiakse kõhuõõnde läbi väikeste, alla 10 mm suuruste haavade. 

Minimaalne kirurgiline trauma tagab pärast operatsiooni kiire taastumise. Enamik patsientidest saab koju minna operatsioonipäeva õhtul.

Protseduur hõlmab järgmisi samme:

Anesteesia

Protseduur tehakse üldnarkoosis. See tähendab, et patsient magab ning ei tunne valu.

Sisselõiked

Kirurg teeb kõhu piirkonda 4–5 väikest sisselõiget, mille kaudu viiakse kõhuõõnde laparoskoopilised instrumendid ja kaamera.

Fundoplika-tsiooni läbiviimine

Kirurg vabastab söögitoru ala ja mao ülaosa liidetest. Seejärel moodustatakse mao ülemisest osast ümber söögitoru muhv ehk mansett, millega taastatakse klapimehhanism mao ja söögitoru vahel, et takistada maosisu tagasivoolu söögitorusse. Kui esineb vahelihase song, siis parandatakse alati ka see.

Sisselõigete sulgemine

Pärast protseduuri sulgeb kirurg sisselõiked isesulavate nahasiseste niitide abil.

Kirurgilise ravi otsus tehakse arvestades patsiendi kaebuste iseloomu, intensiivsust ning nende mõju elukvaliteedile. Õige ravitaktika valikuks võivad olla vajalikud täpsustavad instrumentaalsed uuringud nagu gastroskoopia või kompuutertomograafia. Kirurgilise ravi otsuse tegemisele eelneb alati põhjalik konsultatsioon.