Mida peaks teadma gastroskoopia ehk ülemise seedetrakti endoskoopia ehk mõõganeelamise kohta?

Mis on gastroskoopia?

Gastroskoopia on meditsiiniline protseduur, mille käigus viiakse endoskoop suu kaudu makku. Sel viisil on võimalik uurida söögitoru, mao ja kaksteistsõrmiksoole limaskesta. Uuringu käigus saab võtta koeproove ja teha raviprotseduure. Gastroskoopia on väga tõhus meetod ülemise sedetrakti haiguste diagnostikaks ja raviks.

Miks on gastroskoopia vajalik?

Gastroskoopiat kasutatakse sageli seedetrakti sümptomite, nagu neelamisraskuste (düsfaagia), kõrvetiste, kõhuvalu, seedehäirete, oksendamise põhjuste diagnoosimiseks. Samuti kasutatakse seda aneemia ja seletamatu kaalulanguse põhjuste väljaselgitamiseks.

Lisaks võib gastroskoopiat kasutada mitmete haiguslike seisundite ravis. Näiteks söögitoru laiendamiseks, verejooksu peatamiseks või mao polüüpide eemaldamiseks.

Kuidas valmistuda gastroskoopiaks?

Enne gastroskoopiat on oluline, et patsient oleks vähemalt 6 tundi söömata ning 2 tundi joomata. Teatud ravimite, nagu verevedeldajad manustamise võib arst soovitada enne gastroskoopiat ajutiselt peatada.

Protseduur

Gastroskoopia ajal juhitakse endoskoop suu kaudu söögitorusse, makku ja kaksteistsõrmiksoole. Kõri tagaosale võidakse pihustada lokaalanesteetikumi, et vähendada okserefleksi ja hõlbustada gastroskoobi edasiliikumist. Amsel Clinicus pakume protseduuri narkoosis, et vähendada ebamugavustunnet.

Taastumine

Gastroskoopia järgselt võib esineda ebamugavust, gaase ja kõhu- ja kurguvalu. See on uuringu järgselt normaalne ning möödub mõne tunni jooksul. Kurk võib valus olla ka järgmisel päeval.

Peale gastroskoopiat olulisi piiranguid söömisega alustamisele ei ole. Patsiendid saavad koju minna 30–60 minutit pärast protseduuri. Auto juhtimine ei ole lubatud järgmise päeva hommikuni, sest manustatud tugevatoimeline rahusti vähendab reaktsioonikiirust.

Riskid

Kuigi gastroskoopiat peetakse üldiselt ohutuks protseduuriks, võivad esineda tüsistused nagu allergilised reaktsioonid, aspiratsioonipneumoonia, verejooks või perforatsioon (seedetrakti seina mulgustus). Tüsistused tekivad siiski harva ning on peamiselt seotud kas polüpektoomiate või muude raviprotseduuridega.

Tulemused

Protseduuri esmaseid tulemusi arutatakse patsiendiga enne kojusaatmist. Koeproovide korral võib tulemusi saada protseduuri päeval või mitu nädalat hiljem, sõltuvalt vajalikest analüüsidest.

Miks teha gastroskoopia narkoosis?

Uuring on informatiivne, kuid võib ärkvelolekus tehtuna olla ebameeldiv ning patsiendile halvasti talutav. Anesteesia võimaldab protseduuri teha patsiendile võimalikult mugavaks, säilitades samal ajal võimaluse saada täpset ja selget teavet seedetrakti seisundi kohta. 

Amsel Clinic pakub võimalust teostada gastroskoopia uuring üldnarkoosis Teile sobival ajal, valutult ning muretult.