Reflukshaiguse ehk kõrvetiste kirurgiline ravi

Kes meist poleks kogenud kõrvetisi? Olgu põhjuseks näiteks tomatimahl, madala kvaliteediga rasvained, punane vein, šokolaad, rasedus või viimasel ajal Ozempic ravi. Oleme ilmselt kõik aeg-ajalt kannatanud häirivalt kõrvetavat tunnet rinnaku taga, millega mõnikord kaasneb maohappe ja toidu tagasivool neelu ja suuõõnde. Ebameeldiv, aga tavaliselt isemööduv ja ärahoitav, vältides teatud toite ja jooke ning hoidudes söömisest enne kehalist pingutust või magamaminekut. Pidevate ja kontrollimatute kõrvetiste all kannatab umbes 15% elanikkonnast. Sel juhul on tegu haigusliku seisundiga, mille pikaajaliseks tagajärjeks lisaks eluvaliteedi langusele võivad olla söögitoru limaskesta muutused, hammaste lagunemine, hääle kähedus ja krooniline köha. Muuseas, täiskasvanueas tekkiva mitteallergilise astma üheks peamiseks põhjuseks peetaksegi reflukshaigust, kus happeline maosisu tõuseb neelu ja sealt hingamisteedesse tekitades ärritusköha.

Reflukshaiguse diagnoos põhineb tüüpilistel kaebustel (kõrvetised, maosisu tagasivool suhu). Mõnikord on täiendavalt näidustatud gastroskoopia ehk „mõõga neelamine“. Reflukshaigust iseloomustavaks leiuks gastroskoopial võivad olla lõtv ja avatud alumine söögitoru sulgurlihas, vahelihase song, maohappe ning sapi poolt põhjustatud söögitoru limaskesta põletikulised muutused või haavandid. Harvadel juhtudel ja ebatüüpiliste kaebuste korral võib olla vajalik söögitoru pH-meetria ja manomeetria uuring. Kindlasti vajavad gastroskoopilist uuringut patsiendid, kel lisaks klassikalistele sümptomitele on tekkinud neelamistakistus ja kaalulangus selgitamaks võimalike kasvajate või haavandite olemasolu.

Reflukshaiguse esmane ravi põhineb mao happesust alandavatel ravimitel nagu omeprasool või pantoprasool. Õiges doosis kasutatuna on nad enamasti efektiivsed ja aktsepteeritavate kõrvaltoimetega.

Millal kaaluda reflukshaiguse kirurgilist ravi?

Esmalt peaksid reflukshaiguse kirurgilist ravi kaaluma patsiendid, kes ei saa ravimitest piisavalt leevendust või ei talu ravimeid nende kõrvaltoimete tõttu. Samuti patsiendid, kelle peamiseks kaebusteks on hingamisteede ärritusest tingitud köha või sagedased kopsupõletikud. Ravimid küll vähendavad maosisu happesust, kuid ei mõjuta selle tagasivoolu söögitorusse, neelu ja sealt hingamisteedesse.

Uuringud on näidatud, et kirurgiline ravi on eluaegse ravimite manustamisega võrreldes odavam ning tagab parema sümptomite kontrolli ja elukvaliteedi.

Kirurgilise ravi käigus taastatakse söögitoru ja mao vaheline sulgurmehhanism. Koos sellega parandatakse refluksiga sageli koos esinev vahelihase song. Operatsioonid teostatakse alati laparoskoopiliselt ning üldanesteesias. Tegemist on vähetraumaatilise sekkumisega ning patsiendid pääsevad koju juba mõne tunni pärast.

Nagu iga lõikusega, võivad ka reflukshaiguse kirurgilise raviga olla seotud teatud tüsistused, kuid laparoskoopiliste meetodite areng ja kirurgide kogemused on võimaldanud viia nende esinemissageduse minimaalseks.

Taastumine peale operatsiooni on kiire, mittefüüsilise töö juurde saab naasta mõne päeva pärast, kehalise töö ja treeningu juurde 3-4 nädala pärast. Anname patsientidele omalt poolt alati kaasa operatsioonijärgsed toitumissoovitused tagamaks võimalikult sujuv paranemine.

Amsel Clinicu kogenud seedetrakti kirurgid Dr Jaan Kirss ja Dr Ilmar Kaur ootavad reflukshaiguse kirurgilist ravi vajavaid patsiente oma konsultatsioonile!